ACIMIZ BÜYÜK

AKLIMIZ VE YÜREĞİMİZ ŞEHİTLERİMİZ VE YARALI ASKERLERİMİZDE MUHASEBECİLER HAFTASINA GİRMİŞ BULUNUYORUZ.

 

Acımız büyük, Akılımız ve Yüreğimiz Şehitlerimiz ve Yaralı Askerlerimizde olarak Muhasebeciler Haftasına girmiş bulunuyoruz. Aziz Milletimiz bugüne kadar olduğu gibi bugünde ve gelecekte de bu tür hain saldırıların ve kalleşliklerin üstesinden gelecek güç ve kudrete sahiptir. Başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, silah arkadaşlarına ve tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize de acil şifalar diliyor, mutlu ve huzurlu yaşamlar temenni ediyorum. Devletimizin sınır ötesinde yürütmüş olduğu tüm operasyonlarda şehit düşen Mehmetciğimizide rahmet ve minnetle bir kez daha anıyorum. Kısa bir süre içerisinde İdlib' de yürütülen sınır dışı operasyonlarda şehit düşen askerimizin ateşi yüreklerimizi dağladı. Acımız BÜYÜK, bir o kadarda askerimize ve milletimize olan inancımız da BÜYÜK... Rabbim inşallah milletimize böyle büyük acıları bir daha nasip etmez. Yüce milletimizin başı sağ olsun. Soğuk kanlı bir şekilde ve ortak akıl ile birlikte yapılması ve atılması gereken tüm adımlar atılmalı ve askerimizin kanı yerde bırakılmamalıdır.

Mesleğimizin 31. yılının tüm meslek camiamıza, ailelerine ve tüm kamu oyuna hayırlı ve uğurlu olmasını diyorum. 13 Haziran 1989 tarihinde yürürlüğe giren, 3568 sayılı Meslek Yasamız bu yıl 31. yılını geride bırakmıştır. Yaklaşık çeyrek asırlık yeni sayılabilecek bir kanuna sahip olan mesleğimiz bakıldığı zaman çok kısa bir süreç içerisinde büyük adımlar atmış ve akademik anlamda kendini sürekli olarak geliştirmiş ve geliştirmeye devam etmektedir.

Ülkemiz böylesine sıkıntılı bir süreçten geçerken meslek sorunlarımızın konuşulmasını her ne kadar arzu etmesek de, içinde bulunduğumuz durumlar göz önüne alındığında bir kaç konuya kısaca değinmek isterim. Mesleğimiz; beyana tabi

gelirlerin büyük bir bölümünün yerine getirilmesinde vatandaş ile kamu arasında önemli bir köprü olmasına rağmen, meslek sorumluluğu bakımından 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna Tabi olmasına karşın, hiç bir kamu hakkı elde edecek bir yapıya sahip değildir. Yine mesleğimiz dolaysız vergilerin tahakkuk ve tahsilatına aracılık etmek suretiyle ekonomik düzenin en önemli rol modeli olmasına rağmen bu konuda meslek örgütümüze ve ya meslektaşlarımıza fayda sağlayacak bir hakka sahip değildir. İçinde bulunduğumuz süreçte teknolojinin gelişmesine, alışkanlıkların değişmesine, ulusal ve uluslar arası ticaretin teknolojik yapıya bağlı olarak farklılaşmasına rağmen meslek örgütümüz ve meslektaşlarımız sürekli olarak kamunun tüm isteklerine istisnasız olarak vergi mükelleflerini hazırlamak, yönlendirmek, cezai işleme ile muhatap olmamaları açısından vergi ödevlerini sağlamaları için görevlerini yerlerine getirmek amacıyla var gücüyle çalışmalarına karşılık üzülerek söylemek gerekirse hem kamudan hem de özel sektörden hak ettiği itibarı alabilmiş değildir. Şunu unutmamak gerekir ki, insanlık tarihinin var olduğu zamana dayanan "muhasebe" gerekliliği bu günümüzün şartlarında ve gelecekte zorunlu ihtiyaç müesseselerinden biri olmaya devam edecektir. Ümit ediyoruz ki, gelecek vergi politikalarının belirlenmesinde ve uygulanmasında, sistemlerin kurulmasında, kanunların yapılmasında, bugünden daha fazla bir şekilde meslek örgütümüzden istifade edilecek, daha yalın, daha anlaşılabilir, angaryalardan uzak, amacına ulaşması bakımından kısa ve etkili sistemler inşa edilecektir.

Bu duygu ve düşünceler ile Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir meslektaşlarımızın Muhasebe Haftasını kutluyor, ülkemiz ve meslektaşlarımız için huzur, mutluluk ve sağlıklı günler diliyorum. 02/03/2020

 

 

YAŞAR ÖZDEMİR

ODA BAŞKANI

29 EKİM MESAJI

  

“Tarihte olduğu gibi geride bıraktığımız günlerde de onurlu duruşuyla varlığına, istiklaline ve istikbaline sahip çıkan bu büyük millete karşı sadakatimiz bizim en vazgeçilmez düsturumuzdur. 600 yıllık bir cihan devletinin mirası üzerinde yükselen genç Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakârlıkta bulunmak, hepimizin müşterek vazifesidir. Unutulmamalıdır ki her bir vatandaşımız, eşit haklara sahip, ortak bir geçmişi ve ortak bir geleceği paylaşan bu ülkenin evlatlarıdır. Bugün, bizi biz yapan yüksek değerlerimizi daha gür sesle yüceltmeli, geçmişte olduğu gibi bugün de tek yürek olmalıyız. Böylece kardeş kavgası çıkarmak için beyhude bir çaba içinde olan şer odaklarına da bir kere daha en güzel cevabı vermiş olacağız. Bu duygularla, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

6. Başlık